Το χώρο της νέας δομής στη Βάστρια επισκέφθηκε τη Δευτέρα ο Περιφερειάρχης Κώστας Μουτζούρης συνοδευόμενος από Αντιπεριφερειάρχες και συνεργάτες του, ενισχύοντας με αυτή την κίνηση την πρότασή του ο συγκεκριμένος χώρος να χρησιμοποιηθεί για κοινωνικές δομές (π.χ. κατασκηνώσεις παιδιών, καταλύματα για τρίτη ηλικία, προετοιμασία αθλητών), τις οποίες στερείται η Λέσβος.
Πρόσφατα μάλιστα στην παρέμβασή του κατά την εκδήλωση της Περιφέρειας και της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης του Προγράμματος Βόρειο Αιγαίο 2021-2027 (νέο ΕΣΠΑ) κατέθεσε για πολλοστή φορά την πρόταση της Περιφερειακής Αρχής να χρησιμοποιηθεί η υπό κατασκευή δομή της Βάστριας ως κοινωνική δομή της Λέσβου.
Την επίσκεψη στη Βάστρια προανήγγειλε ο Περιφερειάρχης σε τηλεφωνική δήλωση του το βράδυ των Ευρωεκλογών στον Αίολο.
Όπως τόνισε, το νέο ΕΣΠΑ έχει κοινωνικό πρόσημο και θα στηρίξει την κοινωνία έμπρακτα, δημιουργώντας κατάλληλες υποδομές.