Με συμμετοχές από 23 σχολεία του Δήμου Μυτιλήνης ολοκληρώθηκε τις προηγούμενες μέρες ο Σχολικός Διαγωνισμός με θέμα τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, ο οποίος απευθυνόταν σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολείων του Δήμου.
Ο διαγωνισμός είχε προκηρυχθεί από την Αντιδημαρχία Περιβάλλοντος και Πρωτογενούς Τομέα του Δήμου Μυτιλήνης με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων και την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στις 4 Απριλίου, και αφορούσε στη δημιουργία ψηφιακού υλικού (βίντεο, ηχητικό σποτ) ή αφίσας με θέμα τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς του Δήμου, την προώθηση της υιοθεσίας, την πρόληψη δημιουργίας νέων αδέσποτων και τη διάχυση του παραγόμενου υλικού μέσω ανάρτησης στην ιστοσελίδα ή και τους λογαριασμούς σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης του σχολείου.
Η υποβολή συμμετοχών ολοκληρώθηκε στις 20 Μαΐου και η επιτροπή κατέληξε στη διάκριση των παρακάτω, τα οποία και θα αξιοποιηθούν από τον Δήμο Μυτιλήνης σε καμπάνια με στόχο την ευαισθητοποίηση για θέματα φιλοζωίας:
Αφίσα
1) Νηπιαγωγείο Κάτω Τρίτους
2) 8ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης
3) 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Μυτιλήνης
Κολάζ
1) 13ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης
2) 9ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης