Χωρίς τις αισθήσεις της εντοπίσθηκε τις μεσημεριανές ώρες του Σαββάτου μια 57χρονη αλλοδαπή στη Σκάλα Καλλονής. μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Καλλονής όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός της.
Η άτυχη γυναίκα κολυμπούσε στην παραλία της περιοχής όταν αισθάνθηκε αδιαθεσία και έχασε τις αισθήσεις της . Αρχικά παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια διακομίστηκε με ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ στο Κέντρο Υγείας Καλλονής, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός της. Από το Α’ Λιμενικό Τμήμα Καλλονής του Κεντρικού Λιμεναρχείου Μυτιλήνης που διενεργεί την προανάκριση, παραγγέλθηκε η διενέργεια νεκροψίας – νεκροτομής στην Ιατροδικαστική Υπηρεσία Βορείου Αιγαίου.