Με μεγάλο ενδιαφέρον συνεχίζεται για 3η μέρα σήμερα Σάββατο στο Μουσείο -Ελαιοτριβείο Βρανάστη Γέρα το Διεθνές Συνέδριο « Ελιά Lesvos Confest» όπου διακεκριμένοι σεφ , σύμβουλοι γαστρονομίας , σύμβουλοι μάρκετινγκ μιλούν για τον κυρίαρχο ρόλο του ελαιολάδου στην γαστρονομία και τον τουρισμό.
Την Κυριακή , τελευταία μέρα του Συνεδρίου το πρόγραμμα περιλαμβάνει εργαστήρια μαγειρικής και γαστρονομίας με πρωταγωνιστή το ελαιόλαδο.
Το συνέδριο μεταδίδεται ζωντανά από την τηλεόραση Aeolos και διαδικτυακά από τη σελίδα https://aeolos.tv/