Super League: Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε το «διπλό» στην έδρα του Άρη με σκορ 2-1 και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Super League 2023/24.

Ο «δικέφαλος του Βορρά», την ώρα που η ΑΕΚ επικρατούσε με 3-0 της Λαμίας, χρειαζόταν μόνο νίκη για να πανηγυρίσει το 4ο πρωτάθλημα της Ιστορίας του, κάτι το οποίο εν τέλει κατάφερε.

Μπορεί ο Μπράντον Τόμας στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης να έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ωστόσο, ο Μορόν με καταπληκτικό τελείωμα έκανε το 1-1 και πρόσθεσε άγχος στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Τελικά τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε ο 36χρονος Τάισον, ο οποίος νίκησε τον Κουέστα, έκανε το 1-2 και χάρισε τον τίτλο στους «ασπρόμαυρους». Μάλιστα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» αγωνίστηκε για παραπάνω από 12 λεπτά με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μιχαηλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πηγή: iefimerida.gr