Επί ποδός βρίσκονται συνεργεία της ΔΕΥΑΛ για την αποκατάσταση δυο μεγάλων βλαβών από το βράδυ της Δευτέρας,σε κεντρικά δίκτυα που έγιναν η αιτία από νωρίς το πρωί οι περισσότερες περιοχές της Μυτιλήνης να έχουν μείνει χωρίς νερό . Οι εργασίες βρίσκονται σε εξέλιξη και σύμφωνα με ανακοίνωση της ΔΕΥΑΛ αναμένεται η υδροδότηση να αποκατασταθεί σταδιακά από αργά το απόγευμα μέχρι το βράδυ.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΔΕΥΑΛ:
«Η ΔΕΥΑΛ ενημερώνει ότι λόγω βλάβης του κεντρικού τροφοδοτικού αγωγού υπάρχει διακοπή υδροδότησης στις περιοχές: Λαγκάδα, Χρυσομαλλούσα, Καλλιθέα, Μαύρα Σίδερα, Σουράδα, Πυργέλια, Περιοχή Νοσοκομείου και Χάλικα. Αργά το μεσημέρι, σήμερα, θα αρχίσει να γίνεται σταδιακά η ομαλή αποκατάσταση της υδροδότησης και έως το βράδυ, θα έχει επανέλθει η ομαλή υδροδότηση στις παραπάνω περιοχές.
Η ΔΕΥΑΛ θα καταβάλει κάθε προσπάθεια για την όσο δυνατόν μικρότερη όχληση και την ταχύτερη αποκατάσταση της βλάβης».