Γύρω στις 20.00 θα γίνει και φέτος η Ανάσταση στον ορεινό οικισμό των τριών μόλις κατοίκων Μηλιές, πάνω από το Πλωμάρι.
Πρόκειται για έναν μικρό οικισμό με χαρακτηριστικό στοιχείο του η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική των σπιτιών. Την ημέρα της Ανάστασης κάτοικοι απο τα γύρω χωριά το επιλέγουν για να ζήσουν τις ιδιαίτερες στιγμές της Αναστάσεως του Κυρίου.
Ακολουθεί η ανάρτηση από το «Αγρόκτημα Τούμπα»
«Μια μοναδική Αναστάσιμη ακολουθία θα πραγματοποιηθεί και φέτος στο χωριό Μηλιες της Λεσβού,πάνω από το Πλωμάρι.
Η ξεχωριστή αυτή Ανάσταση τελείται τα τελευταία χρόνια. Είναι λοιπόν μια πολύ καλή ευκαιρία για όσους ψάχνουν κάτι ξεχωριστό την ημέρα του Μ. Σαββάτου 4 Μαΐου το βράδυ να επισκεφτούν το χωριό Μηλιές στις 20:00 και να συμμετέχουν στην αναστάσιμη λειτουργία στον Ιερό Ναό του Αγίου Ιωάννη».