Με αφορμή τις ανακοινώσεις στήριξης του ΣΥΡΙΖΑ σε υποψήφιους ψηφοδελτίων που θεωρήθηκαν ως έμμεση στήριξη σε συνδυασμούς η παράταξη του υποψηφίου Δημάρχου Μυτιλήνης Παναγιώτη Χριστόφα «ΜΠΡΟΣΤΑ» αναφέρει δεν επιθυμεί στήριξη πολιτικών κομμάτων
Αναλυτικά η δήλωση:
«Η αυτοδιοικητική κίνηση «ΜΠΡΟΣΤΑ» από την ανακοίνωση της υποψηφιότητας την 8η Οκτωβρίου 2022 ήταν, παραμένει και θα παραμείνει ανεξάρτητη.
Δημοσιεύματα που αφορούν σε στήριξη συγκεκριμένου πολιτικού κόμματος ή συζητήσεις περί στήριξης όποιων πολιτικών κομμάτων, δεν αναφέρονται στην πραγματικότητα της αυτοδιοικητικής μας κίνησης, υποβιβάζουν δε την αδέσμευτη και ουσιαστική προσπάθειά μας».