Τη Μαιευτική κλινική του Νοσοκομείου Μυτιλήνης επισκέφθηκε η υποψήφια βουλευτής του ΠΑΣΟΚ – ΚΙΝΑΛ Βάσω Χοχλάκα η οποία έχει πολλές προσωπικές μνήμες καθώς επί σειρά ετών διευθυντής ήταν στην κλινική ο αείμνηστος Θεόδωρος Χοχλάκας, ενώ η μητέρα της Μαργαρίτα είχε υπηρετήσει επί σειρά ετών στη θέση μαίας στο Βοστάνειο.
![](https://cdn.aeolos.tv/2023/05/344889902-787114785978410-2944659178866219022-n-242x300.jpg)
Αναλυτικά αναφέρει τα εξής:
«Διεθνής Ημέρα Μαιών η 5η Μάη και βρέθηκα σήμερα στα εξωτερικά της Μαιευτικής Κλινικής του Νοσοκομείου Μυτιλήνης.
Ο ρόλος της Μαίας είναι πολυ σημαντικός καθώς αποτελεί επαγγελματία πρώτης γραμμής. Η μαία παρέχει υψηλές υπηρεσίες φροντίδας στις γυναίκες που φέρνουν στη ζωή τα παιδιά τους αλλά και σε άλλα γυναικολογικά περιστατικά.
Η μαία αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο στον τομέα της δημόσιας υγείας και πρεπει ο ρόλος της να αναδειχθεί.
* Με αγγίζει και οικογενειακά λόγω της μητέρας μου Μαργαρίτας που υπηρέτησε το λειτούργημα αυτό».