Τσιτσιπάς – Τζόκοβιτς: «Έκλεισε» η μεγάλη μάχη στον τελικό του Australian Open

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον κυριακάτικο (29/1, 10.30) τελικό του Australian Open. Ο Σέρβος τενίστας κυριάρχησε με 3-0 σετ του Αμερικανού Τόμι Πολ και επιβεβαίωσε ότι δεν χάνει ποτέ σε ημιτελικό στη Μελβούρνη. Όπως συνέβη και στον τελικό του Roland Garros το 2021 ο Νόλε θα αναμετρηθεί με τον Στέφανο για τον τίτλο. Με τη διαφορά ότι ο ένας ψάχνει το πρώτο του μεγάλο τρόπαιο, ενώ ο άλλος κυνηγά το μυθικό 22ο! Τότε πάντως η μάχη τους ήταν επική με τον Έλληνα άσο να προηγείται με 2-0 σετ αλλά τον Σέρβο να κάνει αντεπίθεση και να επικρατεί εν τέλει εκείνος με 3-2 σετ.

Ο Τζόκοβιτς έπαιξε για δέκατη φορά σε ματς τετράδας στη Μελβούρνη και νίκησε παίρνοντας το εισιτήριο για τον δέκατο τελικό στο Australian Open, όπου θα διεκδικήσει το δέκατο τρόπαιο (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021) στο αυστραλιανό Grand Slam και κυρίως το 22ο στην τρομακτική καριέρα του! Παράλληλα, μετρά 27 διαδοχικές νίκες στη Μελβούρνη ξεπερνώντας την επίδοση του Άντρε Άγκασι, ενώ έχει κι ένα τρομερό σερί 40 νικών γενικότερα επί αυστραλιανού εδάφους έχοντας ηττηθεί για τελευταία φορά το 2018!

Ο Νόλε, αν και υπήρξαν στιγμές που δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, ήταν ο κυρίαρχος συνολικά στο παιχνίδι. Πήρε το πρώτο σετ με 7-5 δίνοντας στον Πολ την ελπίδα για κάτι, όμως στο δεύτερο και το τρίτο ήταν ανίκητος επικρατώντας 6-1, 6-2 έπειτα από 2 ώρες και 20 λεπτά.