3ος Βαλκανιονίκης ο Μυτιληνιός Παναγιώτης Πινάκης

Τρίτος Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε ο Μυτιληνιός αθλητής κωπηλασίας του ΝΑΠΣΠ “Αίολος”Παναγιώτης Πινάκης στο διπλό σκιφ εφήβων μαζί με τον Ν. Κοντοθανάση.

Ο Παναγιώτης Πινάκης, μαζί με τη Δήμητρα – Ελένη Κοντού από το Ναυτικό Όμιλο Μυτιλήνης, συμμετέχουν στην ελληνική αποστολή στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας Εφήβων – Νεανίδων και Παίδων – Κορασίδων που ξεκίνησε σήμερα  Σάββατο, 11 Σεπτεμβρίου και ολοκληρώνεται τη Κυριακή, 12 Σεπτεμβρίου.

Στην Εθνικής μας συμμετέχουν συνολικά 37 αθλητές που στελεχώνουν 20 πληρώματα από τα οποία 12 αγόρια και 8 κορίτσια.

Επτά συνολικά χώρες παίρνουν μέρος εκτός από την Ελλάδα και τη Β.Μακεδονία οι Σερβία, Ρουμανία, Βουλγαρία,Τουρκία και Βοσνία-Ερζεγοβίνη.

Την ελληνική αποστολή συνοδεύουν οι Ομοσπονδιακοί προπονητής Γιώργος Φώτου Άννα Ζαχαρίου, ΕλίζαΣτρέντζερ και οι συνεργάτες Γιάννης Τσαλούχος και Δάνος Φίτσιοςενώ αρχηγός της αποστολής είναι ο έφορος Αγώνων Κώστας Παπαγιάννης.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα ξεκίνησε   στις 09:10 ώρα Ελλάδας και περιλαμβάνει 11 αγωνίσματα, ενώ τη Κυριακή θα ξεκινήσει στις 09:00 με τα υπόλοιπα 10.

Συνολικά, εννέα μετάλλια εκ των οποίων 2 χρυσά, 2 ασημένια και 5 χάλκινα ήταν η συγκομιδή της Εθνικής ομάδας μας  κατά την 1η μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος κωπηλασίας που διεξάγεται στην λίμνη Ορχρίδα στην Στρούγκα της Βόρειας Μακεδονίας.

Συγκεκριμένα:

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ   :

Σκιφ Παίδων : Νίκος Χολόπουλος

Διπλό σκιφ Παίδων: Χ.Αρέτης-Α.Ντίκος

ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ:

Διπλό σκιφ Κορασίδων: Ε.Νάτσιουλα-Ν.Ντάρα

Οκτάκωπος Παίδων: Β.Κουτσελίνης-Γ.Καρρόπουλος-Σ.Σπιτιέρης-Σ.Σώμας-Α.Λαγος-Σ.Δημητρίου-Δ.Σταυριανιδης-Γ.Χαρισίου-Μ. Μπιζιος (πηδαλ)

ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ:

Τετράκωπος άνευ Νεανίδων: Σ.Μηχαϊλίδου-Ε.Κουκλουμπέρη-Α.Τεπερίδου-Α.Μαργαρίτογλου

Τετραπλό σκιφ Νεανίδων: Δ.Κοντού-Σ.Αγγου-Μ.Κωνσταντινίδου-Κ.Γώγου

Διπλό σκιφ Εφήβων:Π.Πινακης-Ν.Κοντοθανάσης

Σκιφ Κορασίδων: Σ.Δαλιδου

Σκιφ Εφήβων: Α.Ασβεστάς

4η ΘΕΣΗ

Δίκωπος άνευ Εφήβων :Γ.Παπαδόπουλος-Π.Αδαμ

Όλες οι απονομές θα πραγματοποιηθούν αύριο Κυριακή μετά το τέλος των αγώνων.

Αύριο Κυριακή 2η και τελευταία ημέρα,  θα αγωνιστούν:

ΑΓΟΡΙΑ

Τετράκωπος άνευ παίδων:Σ.Σπιτιέρης-Σ.Σώμας-Β.Κουτσελινης-Γ.Καρρόπουλος

Δίκωπος άνευ Παίδων: Γ.Χαρισίου-Δ.Σταυριανίδης

Τετραπλό σκιφ Εφήβων: Χ.Φίτσιος-Ν.κοντοθανάσης-Π.Πινάκης-Α.Ασβεστάς

Τετραπλό σκιφ Παίδων:Χ.Αρετης-Π.Φοροζίδης-Ν.Χολόπουλος-Α.Ντίκος

Οκτάκωπος Εφήβων: Σ.τεπερίδη-Χ.Τσίτσιος-Γ.Μπούσιος-Λ.Γεωργίου-Α.Λυκομήτρος-Χ.Μαργαρίτογλου-Π.Αδαμ-Γ.Παπαδόπουλος-Μ.Μπίζιος(πηδαλ)

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Διπλό σκιφ Νεανίδων:Δ.Κοντού-Σ.Άγγου

Σκιφ Νεανίδων: Κατερίνα Γκόγκου

Δίκωπος άνευ Νεανίδων:Σ.Μιχαηλίδου-Ε.Κουκλουμπέρη

Τετραπλό σκιφ Κορασίδων:Χ.Παπαϊωάννου-Ν.Ντάρα-Ε.Νάτσιουλα-Σ.Δαλιδου

 

To top